Тернопільська ЦБС

Методично-бібліографічний відділ

 

 

Бібліотеки

Тернопільської ЦБС

у 2019 році

 

Аналітично-статистичний огляд

 

 

 

 

 

 

В. Бірки 2020

 

Підготувала: Миколаєнко Н.Н.,

завідувачка методично-бібліографічним відділом

Комп’ютерний набір: Романець А.А.,

системний адміністратор

Відповідальний за випуск: Василюк О.І.,

директор ЦБС

 

 

Щорічний аналітично-статистичний огляд «Бібліотеки Тернопільської ЦБС у 2019 році» підготовлено на основі статистичних та інформаційних звітів, що дає можливість отримати відомості про стан, проблеми та перспективи розвитку бібліотек ЦБС.

Матеріали, викладені в огляді, будуть корисними бібліотечним працівникам, а також представникам влади і органам місцевого самоврядування..

 

Кожного дня люди відвідують бібліотеки Тернопільської ЦБС для задоволення найрізноманітніших потреб, наприклад, ознайомитися із новинками літератури, провести час у комфортному середовищі, отримати інформацію, скористатися комп’ютером, поспілкуватися, почитати в тиші книгу чи газету.

Протягом 2019 року у центральній бібліотечній системі функціонувало 35 бібліотек, з них

2 – центральні, 2 – міські і 31 – сільська бібліотека

(в т. ч. 6 – публічно-шкільні).

Бібліотеки максимально наближені до повсякденного життя користувачів. Книгозбірні надають вільний доступ до високоякісної інформації і користування 38 комп’ютерами з підключенням до мережі Інтернет і 16 одиницями копіювально-розмножувальної техніки.

Бібліотеки-філії сіл Чернелів Руський і Соборне перейшли у Байковецьку ОТГ.

Значна робота проведена по зміцненню матеріально-технічної бази. Триває капітальний ремонт у бібліотеці с. Буцнів, проведено ряд косметичних ремонтів, встановлено шість металопластикових вікон, двоє вхідних дверей, придбано мультимедійний проектор, виставочні стелажі.

Значна увага протягом року приділялась формуванню інформаційних ресурсів. За 2019 рік у фонд бібліотек системи надійшло 2849 прим. творів друку і книжковий фонд становить 180915 примірників. З місцевого бюджету за «Програмою поповнення бібліотечних фондів» виділено 61872 гривні, на підписку періодичних видань 47860 гривень.

За звітний період обслужено 16563 користувачі, в тому числі дітей – 3519, молоді – 2583.

Важливим показником роботи залишається книговидача. Цей показник у порівнянні із 2018 роком зменшився на 11673 примірники і становить 231667 примірників. На зменшення цього показника впливає якість бібліотечного фонду, мала кількість надходжень нової літератури, обмежений асортимент періодичних видань.

Важливу роль в удосконаленні діяльності книгозбірень відіграє персонал, від освіти, досвіду, творчих здібностей, професіональної майстерності якого залежить якість роботи та подальший розвиток закладів системи.

Кадровий потенціал ЦБС становить 48 бібліотечних працівників, з них вищу освіту мають 20 чоловік, базову вищу – 26.

Бібліотеки ЦБС відіграють важливу роль у становленні громадянського  суспільства, залучаючи населення до організації своїх заходів та акцій, вони сприяють підвищенню соціальної активності людей, формують у них громадянську свідомість.

Майже всі бібліотеки системи беруть участь у різного роду анкетуваннях, дослідженнях, проектах, конкурсах.

І надалі продовжується робота з реалізації проекту «Жива історія мого села». Стартував мистецько-просвітницький проект «Видатні люди нашого краю». Бібліотеки ЦБС взяли активну участь у молодіжному конкурсі творчих робіт «Я малюю мирну Україну». Працівники бібліотек залучили широке коло користувачів до флешмобу «Тарасові слова – душа народу» (читаємо Шевченка на своєму робочому місці). До Всеукраїнського дня бібліотек організовано виставку творчих робіт бібліотекарів ЦБС «Нас єднає не тільки книга». Також бібліотеки підтримали і взяли участь у Всеукраїнському конкурсі серед дітей «Лідер читання» і правопросвітницькому проекті «Я маю право».

Матеріали про досвід роботи кращих бібліотек друкувались в районній і обласній газетах. Відомості про ці матеріали зібрані в картотеці «Про нас пишуть», а самі статті у теці-накопичувачі «Бібліотечний репортер 2019».

Центральна бібліотека надає методичний супровід бібліотекам новоутворених ОТГ (Настасівській і Білецькій) з питань:

  • підвищення кваліфікації спеціалістів;
  • обмін практиками під час візитів;
  • консультативно-практична допомога;
  • прийняття та здача річних статистичних звітів;
  • опрацювання та розсилка нової літератури.

Тому, в аналітично-статистичному огляді враховані цифрові показники діяльності бібліотек Настасівської та Білецької ОТГ.

 

 

Цифрові показники діяльності бібліотек

Бібліотечний фонд

 

Користувачі

Книговидача