Аналіз та узагальнення результатів участі бібліотек Тернопільської ЦБС у Всеукраїнському соціологічному дослідженні «Патріотичний настрій молоді»

Бібліотеки Тернопільської ЦБС долучились до соціологічного дослідження «Патріотичний настрій молоді». Соціологічне дослідження проводилось шляхом анкетування та індивідуального опитування користувачів ЦБС. За період дослідження (березень - серпень) було опитано 386 користувачів віком від 18 до 22 років. Предметом дослідження було визначити, що молоді люди розуміють під словом патріотизм, чи відчувають себе патріотами України.

Формування патріотичних почуттів у молоді неможливе без живого спілкування з очевидцями подій, що зараз відбуваються в країні, волонтерами, які збирають і доставляють у зону АТО гуманітарну допомогу для українських військових, а також безпосередньо з тими, хто служив на Сході, повернувся живим або з родичами загиблих. Молоді користувачі бібліотек приймали активну участь у акціях «Українську книгу Донбасу», «Миколай для українського воїна», «Вісточка для воїна», виготовляли обереги для солдатів.

Бібліотеки ЦБС провели ряд заходів з національно-патріотичного виховання молоді на теми:

«Україна на шляху до Незалежності»;

«Мі рідний краю, моє коріння, джерело моє»;

«Жовто-блакитне знамено – святиня народу»;

«Від Героїв Крут – до Героїв Небесної Сотні»;

«Могутньою рукою твори своє нове вільне життя»;

«Тільки тим історія належить, хто сьогодні бореться й живе»;

«Між життям і смертю»;

«Кому потрібна ця війна?»;

«Ми є, були і будем ми…»;

«Хто вмирає в боротьбі – в серцях живе повіки» та багато інших.

Узагальнення відповідей на запитання засвідчили наступні дані:

На запитання «Чи вважаєте себе українцем?» 96% опитаних відповіли ствердно, лише 4% - так не вважають. Отже, можна зробити висновок, що переважна більшість опитаних вважають себе українцями.

Респонденти вважають, що вплинули на формування їхніх патріотичних почуттів найбільше події на Сході країни, а також школа, батьки,  ЗМІ.

На запитання «Чи пишаєтесь, що вас називають українцем?» 89% відповіли, що пишаються тим, що вони українці.

На запитання «Що для вас означає бути патріотом?» 22% відповіли, для того щоб бути патріотом достатньо жити в Україні, 25% відповіли, що потрібно працювати на добробут та розвиток своєї держави. Але 95% вважають патріотами тих, хто розмовляє рідною мовою.

Під словом «патріотизм» більшість опитаних розуміє любов до країни, де народились і гордість за неї, активність у громадському житті країни, спілкування рідною мовою.

«Якби у вас була можливість вибору, де б ви хотіли жити?» 62 відсотки хотіли б жити і працювати в Україні, а 21% не задумуючись відправились в іншу державу за умови високої заробітної плати. З цього можна зробити висновок, що хоч опитані і боліють серцем за Україну, але не хочуть жити у бідності і шукають для себе затишного місця для проживання.

На запитання «Чи готові ви захищати Батьківщину?» лише 47% відповіли – так, 49% - ні. І лише 4% - не визначилися.

Молоді люди усвідомлюють свій обов’язок перед Батьківщиною, але не виявляють бажання служити в лавах армії, а тим більше іти на війну на Сході.

Отже, підсумовуючи отримані дані соціологічного дослідження, можна зробити висновок, що сучасна молодь є патріотично налаштованою, пишається своєю державою, хоча недостатньо цікавиться історією рідної країни, готовою до реалізації прогресивних змін в Україні. Проте, через економічну нестабільність та війну на Сході України є незначна кількість тих, хто готовий виїхати за межі країни і навіть змінити своє громадянство.

Але воєнні дії на Сході значно підняли патріотичний настрій молоді і дали зрозуміти, як тяжко з потом і кровёю українська держава бореться за свою свободу і незалежність.

Результати дослідження будуть використані при плануванні роботи по патріотичному вихованні молоді.

 

 

Миколаєнко Н. Н., завідувачка методично-бібліографічним відділом Тернопільської ЦБС.