Тернопільська ЦБС

Методично-бібліографічний відділ

 

 

Бібліотеки

Тернопільської ЦБС

у 2017 році

 

Аналітично-статистичний огляд

 

 

 

 

 

 

В. Бірки 2018

 

 

Підготувала: Миколаєнко Н.Н.,

завідувачка методично-бібліографічним відділом

                    

 

Комп’ютерний набір: Романець А.А.,

системний адміністратор

 

 

Відповідальний за випуск: Василюк О.І.,

Директор ЦБС

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бібліотеки

Тернопільської ЦБС

у 2017 році

 

Аналітично-статистичний огляд

 

 

Бібліотеки ЦБС – загальнодоступні інформаційно-культурні центри, місця духовного спілкування та проведення змістовного дозвілля. Минулого року їхню діяльність було спрямовано на підвищення статусу як соціально-культурних центрів громад, якості й доступності послуг, зміцнення партнерських відносин з органами місцевого самоврядування, громадськими та соціальними структурами.

Впродовж 2017 року у центральній бібліотечній системі існувало 37 публічних бібліотек, з них 2 центральні, 2 міські і 33 сільські бібліотеки-філії.

Бібліотеки максимально наближені до повсякденного життя населення. Книгозбірні надають вільний доступ до високоякісної інформації і є для місцевих жителів вікном у світ знань.

Бібліотеки запроваджують комп’ютерні технології. У 2017 році бібліотеки поповнились 20 комп’ютерами. Зараз у системі налічується 39 комп’ютерів і 13 одиниць копіювально-розмножувальної техніки. На сьогодні із 37 бібліотек – 23 комп’ютеризовані. Всі вони підключені до мережі Інтернет.

Велика робота проведена по зміцненню матеріально-технічної бази. Проведено капітальні та поточні ремонти, замінено вікна, двері, електропроводку, встановлено опалення, придбано меблі та конвектори.

Бібліотечні фонди є важливим інформаційним, культурно-освітнім ресурсом, який спрямований на задоволення читацького попиту. Сьогодні гостро стоїть проблема оновлення фондів бібліотек. За 2017 рік у фонд бібліотек системи надійшло 3524 примірники творів друку і становить 188442 примірники.

Обслужено 17568 користувачів, в тому числі дітей – 3664, юнацтва – 2850.

Кадровий потенціал становить 50 бібліотечних працівників, у сільській місцевості працюють – 34, з них повну вищу освіту мають 17 чоловік, базову вищу – 31.

Бібліотеки ЦБС відіграють важливу роль у становленні громадянського суспільства. Залучаючи населення до організації багатьох своїх заходів та акцій, вони сприяють підвищенню соціальної активності людей, формують у них громадянську свідомість.

Справжнім аншлагом у ЦБ стали безплатні курси польської мови.

Важливим елементом методичної роботи є проведення соціологічних маркетингових досліджень на вдосконалення організації якісної системи надання бібліотечних послуг.

Бібліотеки ЦБС взяли участь у Всеукраїнському соціологічному дослідженні «Патріотичний настрій молоді», Всеукраїнському анкетуванні «Видатні імена України», вивченні рейтингу популярності книг та авторів за 2017 рік.

Сьогодення визначає суть методичної роботи в управлінні змінами. Це і традиційні, випробувані часом форми, і нові, сучасні, інтерактивні: творчі лабораторії, майстер-класи, семінари-тренінги, дні творчої ініціативи, школа молодих бібліотекарів, конкурси фахової майстерності.

Матеріали про досвід роботи кращих бібліотек району друкувались у районній і обласних газетах. Відомості про ці матеріали зібрані у картотеці «Про нас пишуть», а самі матеріали у теці-накопичувачі «Бібліотечний репортер 2017».

З метою вивчення та вдосконалення питань діяльності бібліотек-філій здійснювався експертно-діагностичний аналіз роботи бібліотек, а також надавалась конкретна методична та практична допомога на місцях.

На 2017 рік було оголошено конкурси «Краща бібліотека року» та «Кращий бібліотекар року» за показниками року переможцями у номінаціях стали:

«Краща бібліотека»

  • бібліотека-філія с. Ігровиця
  • бібліотека-філія с. В. Березовиця-2
  • бібліотека-філія с. Мишковичі

«Кращий бібліотекар»

  • Телих О. М. (с. Забойки)
  • Тіцька І. Я. (с. В. Лука)
  • Золотник У. М. (с. Ступки).