"Ти на життя і щастя маєш право"

Прийняття Основного Закону ознаменувало фундаментальне закріплення нашої незалежності, навіки закарбувало волю українського народу жити у власній суверенній, соборній державі. Нехай не згасне віра у прекрасну долю України, а Ваша подальша праця буде увінчана новими здобутками в ім’я людини та справедливості. Від усього серця бажаємо вам міцного здоров'я та творчого натхнення, добробуту і затишку у ваших родинах, мудрості і далекоглядності, високих досягнень, успіхів у праці та нових звершень заради реалізації принципів Основного Закону нашої Вітчизни – народовладдя, гуманізму та законності.

 

Указ Президента України №111/2017 "про відзначення 21-ї річниці Конституції України"

З метою гідного відзначення у 2017 році 21-ї річниці Конституції України, враховуючи провідну роль Основного Закону України для розвитку правової системи держави,постановляю: 1. Кабінету Міністрів України: 1) розробити та затвердити план заходів із відзначення 21-ї річниці Конституції України, передбачивши, зокрема: а) проведення з нагоди Дня Конституції України в місті Києві, інших населених пунктах урочистих заходів за участю представників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадськості; б) покладання 28 червня 2017 року в місті Києві квітів до пам'ятника авторові першої української конституції гетьману Пилипу Орлику, в інших населених пунктах – до пам'ятників і пам'ятних знаків видатним діячам українського державотворення.

 (джерело: офіційне інтернет представництво "Президента України")

Закон України "Про прийняття Конституції України і введення її в дію"

(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1996, N 30, ст.142 ) Верховна Рада України постановляє: Стаття 1. Прийняти Конституцію України ( 254к/96-ВР ). Стаття 2. Визнати такою, що втратила чинність, Конституцію (Основний Закон) України ( 888-09 ) від 20 квітня 1978 року з наступними змінами і доповненнями. Стаття 3. Визнати таким, що втратив чинність,Конституційний Договір між Верховною Радою України та Президентом України "Про основні засади організації та функціонування державної влади і місцевого самоврядування в Україні на період до прийняття нової Конституції України" ( 1к/95-ВР ) у зв'язку з прийняттям Конституції України.

(джерело: Верховна Рада України 1994-2015)

Державне свято – День Конституції України

Це державне свято щорічно відзначається на честь ухвалення Конституції незалежної України. Основний Закон Держави Україна був ухвалений 28 червня 1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання. Конституція України набула чинності з дня її прийняття.Спроби прийняти Конституцію в Україні робилися з перших років проголошення незалежності. У 1992-1993 роках під керівництвом першого Президента Леоніда Кравчука був напрацьований перший проект Основного Закону, проте він так і не був прийнятий. 8 червня 1995 року між гілками влади був підписаний Конституційний договір, на підставі якого мала бути розроблена Конституція. У 1996 році була створена спеціальна парламентська комісія під керівництвом депутата Михайла Сироти. 27 червня почався розгляд запропонованого документа у Верховній Раді.

(джерело: сайт "Профспілка працівників освіти і науки України")

Дата проведення Дня Конституції в Україні у 2017 році


Конституція – це базис країни, її міцний фундамент для побудови спільноти та визначення основних векторів розвитку. Держава існує для людей, а не навпаки. Треба завжди про це пам’ятати та ніколи не забувати. Коли же буде день Конституції України 2017? Трохи історіі: Процес створення Конституції був тривалим та доволі проблематичним. З моменту проголошення України, як вільної та самостійної держави, виникла гостра необхідність у розробці та прийнятті головного законодавчого документа, який буде регулювати діяльність країни та створювати гідні умови для її розвитку. Протягом довгих п’яти років діючі політики обговорювали і вносили зміни в текст документа.

(джерело: сайт "Сильна Україна")

Конституція України


Верховна Рада України від імені Українського народу – громадян України всіх національностей,виражаючи суверенну волю народу, спираючись на багатовікову історію українського державотворення і на основі здійсненого українською нацією, усім українським народом права на самовизначення, дбаючи про забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя, піклуючись про зміцнення громадянської злагоди на землі України, прагнучи розвивати і зміцнювати демократичну, соціальну, правову державу, усвідомлюючи відповідальність перед Богом, власною совістю, попередніми, нинішнім та прийдешніми поколіннями, керуючись Актом проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року, схваленим 1 грудня 1991 року всенародним голосуванням, приймає цю Конституцію – Основний Закон України.

(джерело: офіційне інтернет-представництво Президента України)

Історія прийняття Конституції України

Прийняття Конституції завершило складну, титанічну працю депутатського корпусу тринадцятого скликання, вчених, апарату Верховної Ради, зокрема її Інституту законодавства, та інших державних структур. Ця робота розпочалася набагато раніше, відразу ж після проголошення Декларації про державний суверенітет України. Отже, складний і тривалий конституційний процес має свою історію і її теж, хоча б у загальних рисах, необхідно знати. 1. Підготовка і прийняття нової Конституції України: Підготовка і прийняття нової Конституції України має тривалий конституційний процес, який складається з декількох етапів. 24 жовтня 1990 р. Верховна Рада прийняла постанову "Про Комісію по розробці нової Конституції Української РСР", за якою цій комісії було доручено створити робочі групи по підготовці окремих розділів проекту Конституції, залучивши до них провідних вчених і фахівців з відповідних галузей знань. Перед Президією Верховної Ради було поставлене завдання внести на розгляд сесії Верховної Ради в грудні 1990 р. Концепцію нової Конституції.

(джерело: сайт "Інфографіка")

Конституція України та її розвиток

Конституція (від лат. - устрій, установлення, упорядкування) - це нормативно-правовий акт найвищої юридичної сили, який приймається й змінюється в особливому порядку, є юридичною базою для прийняття іншого законодавства України, регулює суспільні відносини, які визначають організацію державної влади, а також взаємовідносини держави із суспільством, людиною і громадянином. Уперше термін "конституція" був застосований для позначення правових актів, які приймалися в Стародавньому Римі в період республіки (V -1 століттях до н.е.). У давньоримському праві конституції регламентували широку сферу суспільних відносин.

(джерело: сайт "Навчальні матеріали онлайн")

Конституційний процес в Україні

Конституці́йний процес в Україні — це послідовний, історично обумовлений процес формування українського конституціоналізму, що становить собою триваючу конституційну реформу. Історичні передумови розвитку конституційного процесу в Україні сягають часів Київської Русі і біля його витоків лежить збірка стародавнього українського права «Руська Правда», а також відомі науковому світові пізніші історичні пам'ятки правової культури України — «Литовські статути», акти періоду козацької держави Богдана Хмельницького «Березневі статті» (інші назви — «Статті Богдана Хмельницького», «Березневі статті Богдана Хмельницького», «Статті війська Запорізького»).

(джерело: Вікіпедія)

«До Дня Конституції України»

16 років тому 28 червня 1996 р. на засіданні 5-ї сесії Верховної Ради України 2-го скликання був ухвалений основний закон нашої держави – Конституція України, яка набула чинності в той-же день. Відтоді українці щорічно відзначають цю пам’ятну дату, як державне свято – День Конституції України. Україна має давню та цікаву історію конституційного процесу, що сягає своїм корінням ще часів Київської Русі («Руська Правда»). Цей багатовіковий процес врешті набув реального та доленосного значення для українців із поваленням самодержавства у Росії (1917) . Запропонована документальна виставка ілюструє становлення та розвиток вітчизняного конституціоналізму ХХ ст. Зокрема на виставці репрезентовано документи, що були правовою основою уряду УНР: «Закон про тимчасове Верховне Управління та порядок законодавства в УНР» і «Закон про Державну Народну Раду», затверджені Директорією 12 листопада 1920 р. Ці акти, базуючись на законах Трудового конгресу України, передали Державній народній раді законодавчі функції та контроль над урядом УНР.

(джерело: сайт "Центральний архів зарубіжної україніки")

Мініатюрна конституція України

Мі́ні-конститу́ція Украї́ни — зменшена версія сучасної Конституції України, завбільшки 21×32 мм. Це перша і, поки що, єдина рукописна міні-версія Основного Закону на пострадянському просторі. Зменшена версія містить 33 фундаментальні статті (близько 10%), відібрані юристами. Розміри примірника становлять 21×32 мм, розмір однієї букви — 1 мм, а всього на 150 сторінках книги розміщено близько 9000 символів. Конституція в мініатюрі виготовлена зі спеціального міцного, але дуже тонкого паперу та написана індійською тушшю. Для відтворення літер майстер використав максимально заточене перо. Палітурка для книги виготовлена зі шкіри, а на передній її стороні золотом вилитий герб України. Зменшена версія містить 33 фундаментальні статті (близько 10%).

(джерело: Вікіпедія)

Гетьман Пилип Орлик і перша українська Конституція

В історії нашого народу є багато постатей, котрі заслуговують на визнання та повагу. Чимало з них, проявляючи у різних політичних чи ідеологічних обставинах патріотизм і відданість Батьківщині, стали заслужено називатися героями. Цього року минає триста років від написання гетьманом Пилипом Орликом «Конституції прав і свобод Війська Запорозького». У цій статті мова йтиме про особу гетьмана Пилипа Орлика як, без перебільшення, українського героя та політичного діяча. Конституція України 1710 р. засвідчила, що наш український народ є нацією свідомою, яка боролася і буде боротися за свої права, свою ідею. Гетьман Пилип Орлик все своє життя віддав на те, щоб поєднати два береги Дніпра, які розділилися через внутрішні чвари, в одну державу – Україну. Ця проблема актуальна до сьогодні, отож варто переосмислити цю ідею гетьмана, щоб не ділити, а будувати свою українську державу. З життєпису… Предки гетьмана Пилипа Орлика походили з чеського роду. Його батька Степана було вбито під Хотином у Польсько-Турецькій війні 1673 року. Мати – з роду Малаховських, котрі жили на Віленщині в Ошмянському повіті.

(джерело: сайт "Дрогобицька Духовна Семінарія")

Цікаві факти про конституцію України 

День Конституції України 28 червня — єдине державне свято, закріплене в самій Конституції. Процес підготовки Конституції України затягнувся на шість років – з 1990 по 1996 рік. Першою вітчизняною конституцією вважається Конституція гетьмана Пилипа Орлика. Тому ми можемо пишатися тим, що ця Конституція, прийнята 5 квітня 1710 року, була однією з перших в Європі та світі. Адже конституцію Сполучених Штатів Америки було схвалено лише 1787 року, конституцію Франції та Польщі – 1791 року, конституцію Російської імперії – 1905 року. 22 серпня 2011 рокі у Києві була презентована перша мініатюрна Конституція України. Автори ідеї пояснили, що сенс всієї цієї затії — привернути більше уваги суспільства до законодавства. Мініатюрна рукописна книжечка «Конституція України», розміром 2х3 см, включає 160 рукописних сторінок, літери висотою не більше 1 мм можна читати без окулярів. На її створення пішло близько 2 місяців.

(джерело: сайт "Довідник цікавих фактів та корисних знань")