13. Іван Франко був відомий своїми атеїстичними поглядами. Про це згадував отець Макарій Каровець: “Тут пригадуємо, що Франко майже від перших хвилин свого виступу аж до смерті був у нас головним пропагатором виразного атеїзму, що той атеїзм пропагував і в своїх популярно-наукових писаннях, і в своїй поезії. Пригадуємо, що атеїзм був увесь час головним стовпом його світогляду. Пригадуємо, що коли Франко умирав, відвідав його піп Теодозій Галущинський і умовляв помиритися з господом богом і з церквою, в котрій він, Франко, родився та котру поборював ціле своє життя. Та отримав від Франка відповідь: “А що на те сказала б молодіж, котру я ціле життя вчив не вірити в бога?” Помер несповіданий і нерозкаяний”.

14. В інституті германістики Віденського університету, в якому Іван Франко успішно захистив докторську дисертацію, встановлена меморіальна дошка Івану Франку . Відкрита 29 жовтня 1993 року. На Постгассе, 8 знаходиться погруддя письменникові. Пам’ятник був відкритий 28 травня 1999 року. Пам’ятна дошка також встановлена на будинку, в якому жив письменник за адресою: Відень, Віпплінґерштрассе 26.

15. Франко на сьогодні є єдиним українським поетом, який номінувався на здобуття Нобелівської премії з літератури.

 

Вікторина «Великий Каменяр»

 

1. Подорожуючі купці, що проходили повз Нагуєвичі, у батьковій кузні сказали малому Іванові: «Твій батько кує залізо, а ти будеш кувати…»

- Золото

- Як зозуля

- Слова

2. Село, де народився Іван Франко…

- Нагуєвичі

- Лолин

- Криворівня

3. Ким був батько Івана?

- Мірошником

- Ковалем

- Дяком

4. Як звали Франка в дитинстві?

- Івасик

- Ясьо

- Іванко

5. Оповідання, яке написав Франко на основі правдивої історії, що відбулася у школі в Ясениці Сільній. Який предмет був розкішшю для школяра на той час?

- «Оловець» («Олівець»)

- «Панщизняний хліб»

- «Казка про добробут»

6. Прізвище матері письменника.

- Марія Кульчицька

- Марія Терлецькі

- Марія Павлик

7. Під яким псевдонімом писав Іван Франко? Подібну назву має одне з оповідань автора «Малий…».

- Мирон

- Тарас

- Остап

8. Оповідання Івана Франка «Schonschreiben» відображає події періоду навчання письменника у Дрогобицькій нормальній школі. Який навчальний предмет приносив школярам найбільші муки?

- Інформатика

- Теологія

- Краснописання

9. Які учні сиділи у тогочасних школах за «ослячою партою»?

- Найвпертіші

- Найслабші у навчанні

- З найдовшими вухами

10. Як Франко-гімназист заробляв собі на проживання?

- Працюючи інструктором

- Пишучи вірші

- Видаючи журнал

11. Як називали репетиторів у часи Франка?

- Інструктор

- Гувернант

- Суплент

12. Прізвище гімназиста родом з прикарпатського села Лолин, інструктором якого був Іван (у сестру якого згодом закохався).

- Павлик

- Рошкевич

- Олеськів

13. Поема Франка, написана в 1905 році, що відображає епізод з історії єврейського народу.

- «Мойсей»

- «Каменярі»

- «Зенітка»

14. Сучасна назва Нагуєвичів, села, де народився письменник.

- Іванове

- Село Івана Франка

- Франкове село

15. Повість про напад монголів на Україну, написана письменником для літературного конкурсу, оголошеного журналом «Зоря».

- «Захар Беркут»

- «Перехресні стежки»

- «Основи суспільності»

16. Прем’єра якого спектаклю, поставленого за драмою Франка, відбулася 16 листопада 1893 року в театрі «Руська бесіда»?

- «Мина Мазало»

- «Украдене щастя»

- «Давня казка»

17. Де продовжив своє навчання Франко після закінчення Дрогобицької гімназії?

- Львівський університет

- Московський університет

- Софійський університет

18. Що стало поштовхом до розриву між Франком і Ольгою Рошкевич?

- Нове захоплення

- Навчання в університеті

- Арешт Франка

19. Якого кольору лисяче хутро, якщо лис – цар?

- Руде

- Синє

- Буре

20. Скільки дітей було у Франка?

- Троє синів і донька

- Не було

- Двоє доньок

21. Дружина Івана Франка, київська курсистка Ольга Хорунжинська віддає свій дівочий посаг, щоб допомогти чоловікові видати першу збірку поезій. Саме їй присвячена збірка, вкажіть назву.

- «З вершин і низин»

- «На крилах пісень»

- «Гайдамаки»

22. Письменниця, в родині якої часто гостювало подружжя Франків у галицькому містечку Болехові.

- Наталія Кобринська

- Ольга Кобилянська

- Олена Пчілка

23. Яку кількість книжок, за спогадами синів письменника, налічувала його бібліотека?

- 100

- 600

- 6000

 

 

Іван Франко – дітям

 

(Подорож по творах Івана Франка для дітей)

 

Іван Франко дуже любив дітей. У нього самого було троє синів і одна донька. Він говорив:

«Життя мені мало посміхалось, а діти були тим весняним сонячним промінням, яке зігрівало моє серце».

Письменник знав безліч народних казок, байок, пісень про тварин і залюбки розповідав їх своїм дітям. Пізніше всі казки про тварин він об’єднав під одним заголовком «Коли ще звірі говорили». Герої цих творів – хитра Лисичка, хижий Вовк, мудрий Їжак, дурний Осел та інші – є носіями певних людських якостей, а самі казки під вигадкою криють у собі велику життєву правду. Ці казки вчать чесності, справедливості, чуйності. У творі «Байка про байку» Іван Франко писав: «Говорячи ніби про звірів, вона одною бровою підморгує на людей, немов дає їм знати: - Та чого ви, братчики смієтеся? Адже се не про бідних баранів, вовків та ослів мова, а про вас самих з вашою глупотою, з вашими звірячими примхами та забавами. Адже ж я навмисне даю їм ваші рухи, ваші думки, ваші слова, щоб ви якнайкраще зрозуміли – не їх, а себе самих!»

У збірку «Коли ще звірі говорили» входить і казка «Фарбований Лис». Вона настільки цікава, що її видали окремою книжечкою. Вона вчить нас не бути пихатими і занадто самовпевненими без потреби. Ось як описує письменник самого Лиса: «В тій хвилі зирнув на себе – господи! Аж скрикнув неборачисько. А се що таке? З переляку він кинувся тікати, але ба, сам від себе не втечеш! Зупинився і знов придивляється: та невже се я сам? Невже се моя шерсть, мій хвіст, мої ноги?.. Якийсь дивний і страшний звір, синій-синій, з препоганим запахом, … а хвіст у нього – не хвіст, а щось таке величезне і важке, мов довбня, … і також колюче…

Пробує обтріпатись – не йде. Пробує обкачатися в траві – не йде!.. Пробує лизати – не йде! Роби що хочеш, небоже Микито!»

Але хто так посміявся із лиса? Хто його пофарбував? Як зустріли Синього Лиса лісові мешканці? Про це ви дізнаєтеся, якщо прочитаєте цю казку.

«… Я найбільше люблю свого «Лиса Микиту», тому що я його написав для своїх дітей…» - говорив Іван Франко. «Лис Микита» - оригінальна авторська казка, написана на запозичений сюжет. Вона однаково цікава як для дітей, так і для дорослих. Лис Микита –  найсимпатичніший персонаж з-поміж усього звірячого царства. Саме він – фантазер і винахідник, яких світ не бачив. Його вчинки примушують читача нестримно реготати, породжуючи чимало гумористично-комічних ситуацій.

Чи бувають такі люди, які мають багатство, великі маєтки і водночас можуть ходити в стоптаному, латаному-перелатаному взутті?

Виявляється, бувають. І про такого чоловіка, старого скупаря, багдадського купця Абу-Касима, з гумором розповідає Іван Франко у казці «Абу-Касимові капці». В ній він висміює негативні риси людського характеру.

 

Та найбільше всіх уваги

У старого скупердяги

Його капці знай тягли:

Але капці ж бо то, капці!

Що, мабуть, ще дідьчій бабці

Шлюбним обухом були.

Відки Абу-Касим взяв їх,

Кілько літ уже вживав їх,

Сього не затямив світ;

Знали лиш шевці багдадські,

Що ці капці чудернацькі

Латали вже з десять літ.

А про пригоди, які довелося пережити Абу-Касиму через свої капці, ви можете прочитати самі.

З теплим сердечним почуттям, з батьківською любов’ю писав Іван Франко про дітей. Він писав цілий ряд оповідань, героями яких є сільські діти. Ці оповідання постали на основі його власних спогадів про дитинство, років навчання в сільській і міських школах і мають здебільшого автобіографічний характер («Малий Мирон», «Грицева шкільна наука», «Олівець», «Під оборогом», «Мій злочин», «У кузні» та ін.).

Повість «Лель і Полель» Іван Франко написав на конкурс, що його оголосила варшавська газета у 1887 р. Усього на конкурс було надіслано сорок повістей. Письменник не отримав за неї премії. Чому така справді цікава повість не знайшла позитивної оцінки варшавського журі? Справа була в переконаннях І.Франка. Відверто висловлені національні претензії русинів у творі здалися недоречними для журі.

Твір «Лель і Полель» поєднує в собі риси романтичної і пригодницької повісті ( тут є і розбійницький скарб, і незвичайні герої, і фатальне кохання) з актуальною як за часів Франка, так і сьогодні проблематикою. Братам-близнюкам Владиславові й Гнатові доведеться перевірити в житті свої шляхетні мрії, випробувавши власний характер і долю.

Повість буде цікавою і для підлітків, і для батьків.

 

 

 

 

 

 

Підготувала: Миколаєнко Н.Н.,

завідувачка методично-бібліографічним відділом

                    

 

Комп’ютерний набір та верстка: Романець А.А.,

системний адміністратор

 

 

Відповідальний за випуск: Василюк О.І.,

Директор ЦБС